(i) Eiseres tot cassatie (hierna: Globalocity) drijft onder de handelsnaam Bluehorn een onderneming die internationaal actief is op het gebied van de ontwikkeling en implementatie van toepassingen voor internet. Globalocity is in maart 2000 opgericht door [betrokkene 1] (hierna: [betrokkene 1] ), een voormalig werknemer van Koninklijke Numico N.V. (hierna: Numico) waarvan verweerster in cassatie (hierna: Danone) de rechtsopvolgster is.
(ii) Op 1 mei 2000 hebben Globalocity en Numico een overeenkomst (hierna: de Overeenkomst 2000) gesloten met als onderwerp "Numico Internet/web site project volgens ontwerp en fasering in bijlage 1", waarin onder meer is bepaald:
''Partijen zijn het volgende overeengekomen:
Numico spreekt de intentie uit het internet/web site project geheel te laten ontwerpen en ontwikkelen door Globalocity. Het project bestaat uit drie fasen (fase 1, en de ondeelbare fasen 2 en 3), met de tijdsplanning en kosten zoals weergegeven in bijlage 1 van deze overeenkomst.
(...)
De kosten per fase worden door Numico betaald (vooraf) op basis van maandelijks te ontvangen rekeningen zoals weergegeven in bijlage 2 (...)
(...)
Numico verkrijgt om niet de ontwikkellicentie gedurende een periode van 1 jaar gerekend vanaf tijdstip eindopleveringfase 3. In de volgende jaren betaalt Numico per jaar aan licentiekosten 5% van de totale ontwikkelingskosten.
(...)
Startdatum project I mei. Zie bijlage 1.
(...)
• De ontwikkeling, bouw en hosting van de Numico VMS websites vallen buiten deze overeenkomst en worden separaat besproken. (...)"
(iii) Op 30 juli 2002 sloten Globalocity en Numico een tweede overeenkomst (hierna: de Overeenkomst 2002), waarin onder andere is bepaald:
"1. INLEIDING
In de SteeringCommittee Meeting zijn (...) voor het Numico Internet project nadere afspraken gemaakt tussen Numico N.V. en Globalocity B.V. inzake het contract voor Onderhoud, Beheer en Support enerzijds en Licentierechten anderzijds. Overeengekomen is dat eerdere afspraken onverminderd van kracht blijven voor alle verleden, huidige en toekomstige projecten van NUMICO tenzij deze overeenkomst anders aangeeft. Er wordt een onderverdeling gemaakt in drie tijdsperioden. Deze tijdsperiode worden gehanteerd ervan uitgaande dat in januari 2003 de definitieve CMS versie wordt opgeleverd en de initiële ontwikkeling zijn einde vindt. Vanaf dat moment is er een verandering in kostenopbouw van Globalocity voorzien.
2. PERIODE VAN 1AUGUSTUS 2002 TOT 1 JANUARI 2003
Onderhoud & Beheer
o Basis: een vast team (...)dat nodig is om een minimale dienstverlening (kennis en omgevingsbehoud) te garanderen (...).
o Een vast bedrag van 14.964,- euro per maand.
(...)
Support
o Basis: een helpdesk medewerker (....)
o 4.436,- euro per maand (...)
Licentie
o Alle software ontwikkelingen zijn eigendom van Globalocity B. V. (zie contract 1 mei 2000)
o Numico betaalt jaarlijks 5% van de cumulatieve ontwikkelingskosten.
3. PERIODE VAN 1 JANUARI 2003 TOT 1 JANUARI 2004
Onderhoud & Beheer
o Basis: (...)
o Een vast bedrag van 11.223,- euro per maand.
(...)
Support
o Basis: een helpdesk medewerker (...)
o Kosten 3.548,- euro per maand (...)
o Kosten voor 24/7 calamiteiten support 5.034,- euro per maand.
Licentie
o Alle software ontwikkelingen zijn eigendom van Globalocity B. V. (zie contract 1 mei 2000). Numico betaalt jaarlijks 5% van de cumulatieve ontwikkelingskosten.
4. PERIODE VANAF 1 JANUARI 2004
o Idem als onder 3
o Alle kosten worden jaarlijks gecorrigeerd voor prijscompensatie (...)
o Alle software ontwikkelingen zijn eigendom van Globalocity B. V. (zie contract 1 mei 2000). Numico betaalt jaarlijks 5% van de cumulatieve ontwikkelingskosten.
(...) Het contract gaat in per 1 augustus 2002."
(iv) Vanaf september 2004 hebben partijen op initiatief van Numico onderhandeld over een raamovereenkomst die in de plaats zou komen van de Overeenkomst 2000 en de Overeenkomst 2002. In de tussen partijen gewisselde concepten van deze raamovereenkomst was niet voorzien in een door Numico jaarlijks te betalen licentievergoeding.
(v) Op 1 november 2004 heeft Globalocity bij factuur nr. [001] een licentievergoeding over de periode van 1 april 2002 tot en met 31 oktober 2004 van € 324.449,06 inclusief btw (€ 272.646,27 exclusief btw) in rekening gebracht. De factuur bevat, voor zover van belang, de volgende tekst:
(vi) Op 13 december 2004 hebben partijen naar aanleiding van de onder 3.1.6 genoemde factuur een bespreking gehouden. Partijen verschillen van mening over wat toen is besproken c.q. afgesproken. Na afloop van deze bespreking heeft Globalocity een nieuwe factuurmet nummer [002] voor de licentiekosten over de periode vanaf april 2002 tot en met oktober 2004 verstuurd voor een bedrag van € 110.000,= exclusief btw (€130.900,= inclusief btw). Op 25 januari 2005 heeft Danone € 130.900,= aan Globalocity betaald.
(vii) Op 18 augustus 2009 heeft Danone zowel de Overeenkomst 2000 als de Overeenkomst 2002 opgezegd met ingang van 1 december 2009.
(viii) Op 24 september 2009 heeft Globalocity een eindafrekening met factuurnummer [003] voor de licentiekosten over de periode mei 2000 tot en met november 2009 voor het bedrag van € 1.595.625,13 exclusief btw aan Danone gestuurd. Deze factuur stoelt op een berekening van de licentievergoeding, die door een registeraccountant [betrokkene 2] in opdracht van Globalocity is uitgevoerd. Deze heeft ter vaststelling van de ‘cumulatieve ontwikkelingskosten’ alle facturen van Globalocity aan Numico/Danone vanaf 30 maart 2000 t/m 3 augustus 2009 inzake ontwikkelingskosten in aanmerking genomen. Volgens deze berekening resteert na verrekening van het eerder door Danone betaalde bedrag van € 110.000,= (exclusief btw) ter betaling nog een bedrag van € 1.767.893,90 (inclusief btw, exclusief rente). De factuur nr. [003] is door Danone onbetaald gelaten, ook na een sommatie daartoe.